THY'nin bilet uygulamasında değişiklik

'Şirket Haberleri' forumunda Antalya tarafından 27 Mayıs 2015 tarihinde açılan konu

 1. Antalya

  Antalya Antalya Bilgi Merkezi Site Yetkilisi

  Döviz kurlarında yaşanan değişiklikler THY'yi harekete geçirdi. Şirket, dış hat bilet fiyatlamasında eurodan dolara geçiş yaptı. Son aylarda döviz kurlarında yaşanan hızlı değişim ve giderlerin önemli bölümünün dolar bazında olması nedeniyle, Türk Hava Yolları (THY) dış hat bilet fiyatları fiyatlamasında eurodan dolara geçti.

  95246.jpg

  19 Mayıs’tan itibaren başlayan uygulama ile bilet fiyatları günlük dolar kurundan hesaplanıyor. Biletin yanı sıra dış hatlarda rezervasyon değişikliği nedeniyle ödenen cezalarda da ödeme dolar kuru üzerinden gerçekleşiyor.

  Uzun yıllardır euro ile gerçekleştirilen satışlarda THY'nin dolara geçme nedeni olarak giderlerin önemli bölümünün dolar olması ve döviz kurlarının çok hareketli olması gösterildi.

  Havayollarının önemli bölümü başta yakıt ve uçak kirası olmak üzere ana gider kalemleri ödemelerinde fiyatlar 'dolar bazında' belirleniyor; dolayısıyla, giderleri ağırlıklı olarak dolar bazında olan THY, bu değişim ile gelirlerinde de ağırlığı aynı para birimine kaydırmış oluyor. THY’nin bu kararını sektördeki diğer şirketlerin de izlemesi bekleniyor.
   

Bu Sayfayı Paylaş