Tayland biberi eken çiftçinin dramı yürek yaktı

'Tarım & Hayvancılık' forumunda Antalya tarafından 8 Ağustos 2015 tarihinde açılan konu

 1. Antalya

  Antalya Antalya Bilgi Merkezi Site Yetkilisi

  Çorum’un Hamamlıçay köyünde yaşayan Ramazan Kekeç’in ektiği ürün başına dert açtı. Çorum’un Hamamlıçay köyünde yaşayan, geçimini çiftçilikle sürdüren Ramazan Kekeç (58), bir akrabasının tavsiyesi üzerine, 40 dönüme yakın toprağına “Tayland Biberi” ekti. Tarlasına bu iş için özel bir damlama sistemi kuran ve hasat zamanını sabırsızlıkla bekleyen Kekeç, biberler ortaya çıktığı zaman gördükleri karşısında şok oldu.

  biber2.jpg

  BiberlerIn hepsi, şüpheye yer bırakmayacak bir şekilde erkek cinsel organına benziyordu. Ne yapacağını bilemeyen ve büyük moral bozukluğu yaşayan Kekeç’e ikinci büyük şok, çocukları ile beraber evden kaçan karısından geldi. Karısının evden kaçması ile büyük bir bunalıma giren Kekeç’e son darbe, Kekeç’i dışlayan köylülerden geldi.

  ALTERNATİF TEDAVİ ÜRÜNÜ DİYE EKTİM

  40 dönümlük tarlasına ektiği Tayland Biberleri yüzünden hayatı kabusa dönen Kekeç, konuyla ilgili olarak şunları söyledi “Bu ürünü ekmemi, yurtdışından gelen gurbetçi bir akrabam tavsiye etmişti. Bana “Tayland Biberi” nin Almanya’da alternatif tedavi ürünü olarak çok popüler olduğunu, romatizmanın ve yüksek tansiyonun tek ilacı olduğunu, yakında burada da aynı “altın çilek” gibi büyük patlama yapacağını, isterse tohumlarını da yollayacağını söyledi. Ben de hiç tereddüt etmeden, kooperatiften kredi çekerek, geçen sene kabak ektiğim 40 dönümlük tarlamın hepsine bu biberleri ektim. 2 ay sonra dallarda beliren bu şekil meyveleri görünce, kafamdan aşağı kaynar sular döküldü.

  Biberi internette araştırdım, ürünün özelliği buymuş”

  “Köydeki herkes benimle selamı sabahı kesti. Bana cüzzamlı muamelesi yapıyorlar. Köy kahvesine oturduğum zaman, yanımda kim varsa kalkıyor. Kadınlar yanımdan geçerken gelip yüzüme tükürüyorlar. Artık bunaldım”

  MAĞDURUM, DEVLETİMİZ YARDIM ELİNİ UZATSIN

  “Ürünümü satamadığım için tarlada kaldı. Ürünümün elimde kalmasına mı yanayım? yoksa ailemi kaybedip köylülerin ve ziraat odasının beni dışlamasına mı yanayım? Mağdurum, devletimizden yardım eli uzatmasını bekliyorum. En azından bir kısmını satın alsın”.

  “Akrabamın söylediklerine inandım. Belkide sırf benimle maytap geçmek için tüm bunları yaptı. Buradan herkese sesleniyorum, bilmediği ürünü ekmesinler. Pişmanım”.

  (Çorum-Kirpi-Ekonomi)
   
 2. Gerçekten böyle bir olaya nasıl bir yorum yapılabilir ki :)
   
  Antalya bunu beğendi.
 3. Antalya

  Antalya Antalya Bilgi Merkezi Site Yetkilisi

  Bir yandan güzel bir girişimcilik bir yandan hüsran.
  Bizim ülkemiz işte tek kelime cehalet. neye benzerse benzesin netice de bir bitki değil mi?
   
  bülent özcan bunu beğendi.
 4. Haklısınız,girişimci bile olmaya korkuyor insan bu ülkede,çok yazık..
   
  Antalya bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş