Solarizasyon biberde ilacı azalttı, verimi artırdı

'Akdeniz Haberleri' forumunda Antalya tarafından 21 Nisan 2015 tarihinde açılan konu

 1. Antalya

  Antalya Antalya Bilgi Merkezi Site Yetkilisi

  Mersin’de Tarım Bakanlığı ile Ticaret ve Sanayi Odası’nın hayata geçirdiği nematod ve toprak kökenli hastalıklarla mücadele projesi ile biber üretiminde hem kalıntı sorunu çözüldü hem de verim artışı yakalandı.

  77003.jpg

  MERSİN - Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO), Adana Biyolojik Mücadele Araştırma İstasyonu, Mersin Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü işbirliği ile Mersin’in Kazanlı, Adanalıoğlu ve Yenitaşkent bölgesinde yapılan biber üretiminde nematod ve toprak kökenli hastalıklarla mücadele için 2013’te başlatılan projenin sonuçları ve uygulanan yöntemler sektör paydaşlarının bir araya geldiği toplantı ile masaya yatırıldı. Toplantıda biber üretiminde erken dönemde solarizasyon sistemi uygulanarak ve daha önce yasaklanan ancak proje kapsamında kullanımına yalnızca bu bölgede kısıtlı olarak izin verilen 1-3 dichloropropene aktif maddeli ilaçlar ile verim artışı sağlandığı ifade edildi.

  Bölgede yapılan çalışmalarda biber üretiminde nematod ve toprak kökenli hastalıklar nedeni ile kaybolan ürün miktarının yaklaşık 160 bin tona ulaştığı belirtilirken, bu nedenle oluşan ekonomik kaybın 200 milyon TL’yi bulduğu ifade ediliyor. Bu kayıp hastalık ve zararlı artışına neden olurken ayrıca bu zararlılarla mücadele etmek için çok sayıda kimyasal kullanıldığı ve bunun da yetiştirilen ürünlerde kalıntı bulunmasına neden olduğu belirtiliyor. MTSO, 2 yıl önce bu sorunu çözmek için Ankara’ya giderek bakanlık yetkilileri ile görüştü ve çiftçilerin sorunlarını iletti. Bu bağlamda 2013’ün eylül ayında Mersin’de Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlık yetkililerinin de katıldığı bir çalıştay düzenlendi. Bu çalıştayın sonucunda ise Bakanlık daha önce yasakladığı 1-3 dichloropropene aktif maddeli ilaçlara kısıtlı kullanım iznini ilk kez sadece Mersin için verdi. Ayrıca solarizasyona erken dönemde başlanması ve etkinliğinin artırılması kararı alındı.

  İlaçlara kısıtlı izin verildi

  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Dr. Nevzat Birişik, toplantıda yaptığı konuşmada, kısıtlı olarak izin verdikleri ilaçlar sayesinde üretilen ürünlerde artık hiçbir kalıntı riskinin olmadığı yö- Solarizasyon biberde ilacı azalttı, verimi artırdı nünde veriler elde ettiklerini dile getirdi. “Eğer bu şekilde olmasaydı bu ilacı yeniden yasaklayacaktık ve muhtemelen hasat yarı yarıya düşecekti. Bu ilacı kullanmak isteyen her çiftçi tek tek sözleşme yapacak. İlacı satan firma da hangi bayiye sattıysa antlaşma yapacak ve yetkili bayiler dışında kimse satamayacak. Belirlenen uzman kullanıcılar dışında kimse bu ilacı toprağa atmayacak diye konuştu.

  Her türlü analizi yaptık

  Bu ürünleri piyasaya arz etmeden önce her türlü analizi yaptıklarını belirten Birişik, "Proje kapsamında Mersin’e 200 milyon TL ilave kaynak sağlandı. Çiftçimiz ilave 200 milyon TL’lik ürün elde etti ve bu ürün satıldı. Bu bölgede seracılıktan elde edilen hasıla 800 milyon TL- 1 milyar TL arasında. Bu rakam Malatya’nın kayısıdan kazandığının 2 katı. Burada 30 bin çiftçinin cebine giren parayı Malatya’da 100 bin çiftçi, Konya’da ise 110 bin çiftçi paylaşıyor” dedi. Projede sınırlı kullanımla izin verdikleri ilaç miktarının 310 ton yani 310 milyon cc olduğunu aktaran Birişik, “1cc bir insanı öldürmeye yeter. Kullanılan bu ilaç Türkiye nüfusunun 4 katını öldürmeye yetecek kadar. Bu yönünü çok iyi yönetmek gerekiyor” diye konuştu. Solarizasyon gibi basit bir tekniğin zamanında yapılmadığında ilaç kullanımının artacağına dikkat çeken Birişik, ilacın doğru yöntem ile kullanılmasının çok önemli olduğunu anlattı. Birişik, artık dünyada çok üretim yapmanın önemli olmadığını vurgulayarak, “Eğer ürettiğinizi satamıyorsanız, sattıktan sonra da arkasında duramıyorsanız, bu ürünü üretmeye de devam edemiyorsanız hiç kimse sizin ürününüzü almaz, bir kez alan da bir daha almaz. Türkiye artık 3. dünya devletleri gibi yarını belli olmayan, dününden bir haber bir toplum değil, tarım sektörü de böyle olamaz. Çiftçinin sattığı biber Brüksel’deki 2 aylık çocuğun gıdası veya Moskova’daki hastanedekilerin yemeği oluyor. Ancak insanları beslerken zehirleme hakkına sahip değiliz. Biz 50-100 yıl sonra da Türkiye’deki topraklarda tarım yapılabiliyor olması için çalışmalıyız” açıklamasını yaptı.

  İlaç firmalarının bayilik mekanizması değiştirilmeli

  Dr. Nevzat Birişik, kimyasallarla mücadele etmenin her geçen gün zorlaştığını aktarırken, yeni bir aktif geliştirmek için 40-50 milyon dolarlık yatırım ve 10-15 yıllık bütçe oluşturulması gerektiğini ve karlı bir iş olmadığını vurguladı. Kimya firmalarının bir ilacı üretmesinden 5 yıl sonra kalıntı geliştiğini vurgulayan Birişik, “Direnç değişiyor. Biz bakanlık olarak sektörden çekildikçe ilaç bayilerine alan açılmış oldu. İlaç bayileri de bunu geçim korkusuyla yapıyor. Bu durumda bunlara alternatif geçim kaynakları oluyor. Daha çok ilaç satarak daha çok para kazanan bir mekanizmayı kırmamız lazım. Yetkili bitki koruma ofisleriyle biz bunu amaçlıyoruz. Bu düzenlemeyi yeni yaptık. Diyoruz ki çok tehlikeli olan ilaçları çiftçi kullanmasın, bunları sadece yetkili bitki koruma ofislerinde kullandıralım ve uygulamadan kaynaklı bir gelirleri olsun. Tek dertleri ilaç satmak olmasın ve riski paylaşsınlar. Bayilik mekanizmasını değiştirmemiz gerekiyor. Çiftçi ürününde kalıntı çıktığında onun hesabının sorulacağını biliyor olması lazım. Piyasada yaklaşık 6 bin ruhsatlı tarım ürünü var ama bunun 2 bin 500’ü piyasada bulunuyor. 30 bin civarında gübre ruhsatı var. Devlet gübre ruhsatı almayı kolaylaştırdığı için firmalar da bu yolu seçti”diye konuştu.

  Mersin, Türkiye’nin ikinci büyük üretim merkezi

  Mersin Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Çiftepala ise zengin tarımsal çeşitliliğe sahip Mersin’in Türkiye’nin en büyük ikinci üretim merkezi olduğunu ifade ederek, “Mersin Türkiye’nin toplam tarımsal üretiminin yüzde 6’sını gerçekleştiriyor. Türkiye’nin toplam yaş meyve sebze üretiminin ise yüzde 11’ini.Mersin sahip olduğu örtü alanı ve üretimi bakımından ikinci sırada yer alıyor. Türkiye’nin seralarının yüzde 28’i Mersin’de. Mersin 1.2 milyon ton üretimi ile Türkiye’nin sera üretiminin yüzde 20’sini karşılıyor. Bu projenin uygulandığı Kazanlı, Adanalıoğlu ve Yenitaşkent bölgesinde ise yaklaşık 4 bin 500 sera üreticisi bulunuyor ve bu projenin sonuçları bölgede yaşayan yaklaşık 25 bin kişiyi etkiliyor” dedi.

  Belme Bağrık - Dünya
   

Bu Sayfayı Paylaş