Rus Turistlerin ''Her şey dahil' ilgisi azaldı

'Turizm Haberleri' forumunda Antalya tarafından 16 Ağustos 2015 tarihinde açılan konu

 1. Antalya

  Antalya Antalya Bilgi Merkezi Site Yetkilisi

  Rusya’da ekonomik kriz ve devalüasyon sonrası turistler de geçen seneye kıyasla ciddi oranda kemer sıkmaya başladı. Devalüsyon nedeniyle ruble bazında harcamalar artsa da, tatil tercihleri daha mütevazı hale geldi. 2 ve 3 yıldızlı otellere olan talepte ciddi artış oldu. Moskovski Komsomolets gazetesinin haberine göre, Rusya’da temmuz ayında internet üzerinden satın alınan tur paketlerinin ortalama fiyatı 57 bin 597 ruble olarak kaydedildi.

  rus.jpeg

  Rusyalı turistlerin yüzde 48’i temmuz ayında tatile 30 bin ila 60 bin ruble arasında harcama yaptı. 2014 yılında bu oran yüzde 40 idi. 60 bin-90 bin arasında harcama yapan Rusyalı turistlerin oranı yüzde 23’ten yüzde 29’a yükseldi.
  90 bin rubleden daha pahalı tur paketi satın alanların oranı ise yüzde 14’den yüzde 23’e çıktı. Tur paketine 30 bin rublenin altında harcama yapan Rusyalı turistlerin oranı ise yüzde 15’ten yüzde 8’e geriledi.

  Temmuz atında internetten tur paketi satın alan Rusyalı turistlerin yüzde 27’si Rusya sahillerini, yüzde 73’ü yurt dışını tercih etti.

  Türkiye yüzde 37 ile ilk sırayı alırken, tur paketlerinin yüzde 27’si Rusya sahillerine, yüzde 16’sı Mısır’a, yüzde 6’sı Yunanistan’a, yüzde 2’si Kıbrıs’a, yüzde 2’si Bulgaristan’a, yüzde 2’si Karadağ’a, yüzde 2’si Tunus’a, yüzde 1’i Abhazya’ya, yüzde 6’sı diğer ülkelere satıldı.
  “Her şey dahil”e ilgi azaldı

  Rusyalı turistler arasında temmuz ayında 5 yıldızlı otellere olan talep yüzde 5 geriledi. Geçen sene Rusyalı turistlerin yüzde 38’i 5 yıldızlı otelleri seçerken, bu sene bu oran yüzde 28’e düştü.

  3 yıldızlı otellere giden turistlerin oranı ise yüzde 28’den yüzde 37’ye yükseldi. 4 yıldızlı otellere satılan tur paketlerinin oranı yüzde 28’den yüzde 26’ya düşerken, 2 yıldızlı otelleri seçenlerin oranı ise yüzde 4’ten yüzde 9’a yükseldi.

  Rusyalı turistler, ekonomik kriz nedeniyle otellerin kalitesinden de feragat etmeye aşladı. Her şey dahil otelleri seçenlerin oranı yüzde 53’ten yüzde 39’a kadar geriledi. Yarım pansiyon otelleri tercih edenlerin oranı ise yüzde 9’dan yüzde 17’ye yükseldi.
   

Bu Sayfayı Paylaş