Plakaya müeyyide devri bitiyor

'Toplumsal Haberler' forumunda Antalya tarafından 21 Temmuz 2015 tarihinde açılan konu

 1. Antalya

  Antalya Antalya Bilgi Merkezi Site Yetkilisi

  Anayasa Mahkemesi trafik cezaları için önemli bir karar aldı. Resmi Gazete’de yayınlanan kararla plakaya kesilen cezalar iptal edilebilecek. Hatay’da bir vatandaş plakasına kesilen ve adresine gönderilmekte olan 1.407 TL’lik trafik cezasına itiraz etti. Cezanın kesildiği gün ve saatte aracını kendisinin kullanmadığını, bu sebeple de plakasına kesilen cezayı kabul etmediğini ifade etti . Anayasa Mahkemesi’ne kadar uzanan davada, vasıta sahibi haklı bulundu, hak ihlal edilmesiyle tespit edildi.

  plakaya-mueyyide-devri-bitiyor.jpg

  Emsal oluşturabilecek kararı değerlendiren Avukat Cevat Kazma, vasıta sahiplerinin mesul tutulduğu trafik cezalarına itiraz hakkı doğduğunu ifade etti .

  “Karara göre, suçu işleyen şahıs vasıta sahibi değilse ve müeyyidenin kesildiği vakit diliminde olay yerinde bulunmadığını ispatlarsa cezayı ödemekle yükümlü tutulamayacak.” diyen Avukat Cevat Kazma, müeyyidenin , suçu işleyen kişiye ait olduğunu ve devredilemeyeceğini vurguladı. Ayrıca, Anayasanın 38. Maddesinin suç ve cezaların kanuniliği ilkesi gereğince, hiç kimsenin, işlemediği bir suçtan, ihmali ve kusuru bulunmadığı bir fiilden dolayı müeyyide alamayacağının altını çizdi.

  Taksileri de Etkiliyor!

  Çıkan karar, taksi şoförlerini ve plaka sahiplerini yakından ilgilendiriyor.

  Ticari taksilerin neredeyse hepsinin plaka sahibi tarafından kullanılmadığını ifade eden Cevat Kazma, “Plakaya kesilen cezalar'da vasıtanın şoför tarafından kullanıldığı belgelenirse, plaka sahibi cezadan mesul tutulamaz. Ceza, o vakit diliminde çalışan şoföre rücu eder” diye belirtti .
   
 2. Direksiyonda kim varsa sorumlusu o kişidir..
   
  Antalya bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş