Otomobilde Tarihin En Büyük Geri Çağırması

'Oto Haber' forumunda Antalya tarafından 18 Haziran 2015 tarihinde açılan konu

 1. Antalya

  Antalya Antalya Bilgi Merkezi Site Yetkilisi

  Otomobil için tarihin en büyük geri çağırması bekleniyor. Arabalar için hava yastığı üretimi yapan Japon Takata firması üretimini yaptığı hava yastıkların da sorun olduğunu açıkladı. Bu nedenle yaklaşık olarak 34 milyon aracın geri çağrılması anlamına geliyor. Hava yastıklarının herhangi bir sebeple açılması durumunda, içinden fırlayacak parçaların göğüs ve yüze zarar verebileceği belirtildi.

  japon-firma.jpg

  Firmanın ürettiği hava yastıklarının hatalı açılması nedeni ile şu ana kadar 6 kişinin hayatını kaybettiği ve 100 kişinin de çeşitli yerlerinden yaralandığı ortaya çıktı.

  Peki hangi araba markaları bu geri çağırmadan etkilenecek?

  Takata firması, Toyota, Honda, Mazda, BMW, Nissan ve General Motors gibi otomotiv şirketlerine hava yastığı üretimi yapıyor. Özellikle Japon otomobil devlerinin olaydan olumsuz etkileneceği ifade edildi.

  Toyota ve Nissan geçen haftalarda hava yastığı problemleri nedeniyle global çapta 6.5 milyon aracını geri çağırma kararı almıştı. Nissan’dan yapılan açıklamaya göre geri çağırma Avrupa bölgesini de etkiliyecek. Nissan’ın organizasyon şemasında Türkiye de Avrupa bölgesinde bulunuyor. Toyota Türkiye’de geri çağırılan araçlarıyla ilgili açıklama yaptı.

  Toyota Türkiye ise yaptığı açıklamada Türkiye’deki araçların da hava yastığı problemiyle geri çağırıldığını açıkladı. Şirket açıklamasında, “Mart 2003 – Mart 2007 yılları arasında üretilen Corolla ve Yaris modelleri yolcu hava yastıkların da ki, Temmuz 2003-Aralık 2005 yılları arasında üretilen RAV4, Yaris ve Hilux modelleri ise sürücü hava yastıkların da ki gerekli parçanın değişmesi için yetkili servislere çağırılacaktır” ifadesini kullandı.
   

Bu Sayfayı Paylaş