Öğretmenler Nöbet Ücreti Alabilecekler Mi ?

'Eğitim Haberleri' forumunda Antalya tarafından 22 Temmuz 2015 tarihinde açılan konu

1. Antalya

Antalya Antalya Bilgi Merkezi Site Yetkilisi

Öğretmenler yıllardan bu yanan bekledikleri nöbet ücreti bu yıl hayata geçeceğe benziyor. TBMM Nöbet Ücretine ilişkin kanun teklifi verildi. Peki Öğretmenler nöbet ücreti yasası geçerse ne kadar para kazanacaklar ? Milletvekili Namık Havutça tarafından hazırlanan “652 sayılı milli eğitim bakanlığının teşkilat ve görevleri hakkında kanun hükmünde kararnamede değişiklik yapılması hakkında kanun teklifi”, öğretmenlere nöbet hizmetleri karşılığında mesai ücreti ödenmesini öngörüyor.

ogretmenlere_nobet_ucreti.jpg

Kanun teklifi ile, milli eğitim bakanlığının teşkilat ve görevleri hakkında kanun hükmünde kararnameye bir ek madde ekleniyor. “nöbet ücretleri’’ başlığı ile düzenlenen ek maddeye göre; öğretmenlere nöbet hizmetleri karşılığında mesai ücreti ödenecek, bu ücretler meb bütçesine konulacak ödenekten karşılanacak, ödenecek ücretin miktarı ise meb tarafından belirlenecek.

Hazırlanan kanun teklifinin gerekçesinde;

-öğretmenlerin % 81’inin kredi kartına borçlusu olduğu, %79'unıun bankaya borçlu olduğu, %41’inin esnafa borçlu olduğu, %39'unun şahıslara borçlu olduğu, %40'ının ise anne ve babasından maddi destek aldığı, -öğretmenlerin asıl işleri eğitim olması gerekirken ekonomik zorluklar nedeniyle %27’sinin ek iş yaptığı, bu ek işler arasında boya/badana, tamirat, alım-satım, taksicilik/şoförlük, pazarcılık/işportacılık gibi işlerin de yer aldığı,

-ülkemizde öğretmenlerin asli işlerinin yanında ücret almadan okulda başka işlerin yanı sıra nöbet tutma işini de yaptıkları ve bu işler karşılığında ücret almadıkları, -öğretmenlerin yıllık çalışma süresinin oecd ülkelerinde 1.652 saat iken türkiye’de 1.840 saat olduğu, oecd ülkelerindeki öğretmenlerden daha fazla çalışan eğitimcilerin ücretsiz nöbet tutmaya zorlandığı bilgileri de yer aldı.

MEB MÜSTEŞARI YUSUF TEKİN'İN ÖNCEKİ NÖBET ÜCRETİ AÇIKLAMASI

Meb müsteşarı yusuf tekin, bugün ankara'da iki okulda seminer çalışmalarına katılarak öğretmenlerle bir araya geldi.

Nöbete ücret verilecek mi?

İki konu hakkında çalışmalarımızı yaptık. bu konular bakanlar kuruluna sunulmuştur. bunlardan biri, öğretmenlerimize nöbet ücreti verilmesi konusunda. diğeri yetiştirme kursları ile ilgili.

Yeni dönemde öğretmenlerimize nöbet ücreti verileceğini düşünüyorum. ama bunun rakamsal boyutu hakkında şimdiden bir şey söylemek zor. o konu bakanlar kurulunun takdirinde.

2. Bir emek varsa,karşılığı da mutlaka olmalı..Bu da hak edilen kadar olmalı..

Antalya bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş