Kamuda atamalar 'istisnalar hariç' durdu

'Siyaset & Politika' forumunda Antalya tarafından 31 Ağustos 2015 tarihinde açılan konu

 1. Antalya

  Antalya Antalya Bilgi Merkezi Site Yetkilisi

  Bazı istisnalar dışında tüm kamu kurum ve kuruluşlarında atamalar durduruldu. Başbakanlık genelgesine CHP, MHP ve HDP tepkili.

  Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan Başbakanlık genelgesine göre; Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği, TBMM İdari Teşkilatı, Anayasa Mahkemesi, hakim ve savcı adaylarının atanmaları yönünden ilgisine göre Adalet Bakanlığı ve HSYK, Sayıştay, Kamu Denetçiliği Kurumu, MİT, il özel idareleri ve belediyeler ile ortaklıkları hariç olmak üzere bazı istisnalar dışında tüm kamu kuruluşlarında atamalar durduruldu.

  KPSS atamaları, TUS sonucu yapılan atamalar, doçent ve profesör atamaları, askeri personel atamaları, eş durumu, zorunlu yer değiştirmeye tabi atamalar, yargı kararı nedeniyle yapılacak atamalar, Bakanlar Kurulu kararı veya müşterek kararla yapılacak atamalar dışındaki atamalar ikinci bir emre kadar durduruldu.

  98579.jpg

  MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural:

  Yeni bakanlar vitrin süsü


  Acil durumlar hariç kamuda tüm atamaların durdurulmasına ilişkin Başbakanlık genelgesine ilk tepki MHP'den geldi. Hürriyet'ten Aysel Alp'in haberine göre, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural "Haziran seçimlerinden sonra da bu hükümet, başka bir hükümetin kurulmasını istemediği için atamalar yapmıştı. Oysa 7 Hazirandan sonra atama yapılmaması gerekiyordu. Ama suyun başını tuttukları için her türlü atamayı yaptılar. Yeni bakanların göstermelik oldukları açık. Vitrin süsü onlar. Asıl irade AKP-HDP iradesidir. Bakanlık iradesinin bir anlamı olmadığı ortaya çıktı. AKP hükümeti 7 Haziran'dan sonra keyfi, hukuki ve ahlaki olmayan karar almıştır" dedi.

  HDP'li Kalkınma Bakanı Doğan:

  Genelgenin iptalini isteyeceğiz


  Seçim hükümetinde yer alan HDP'li Kalkınma Bakanı Müslüm Doğan bugün düzenlediği basın toplantısında atamalar konusunu ilk Bakanlar Kurulu'nda gündeme getireceklerini belirterek, genelgenin iptali yönünde görüş bildireceklerini kaydetti.

  Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kurduğu seçim hükümetinde iki HDP'li bakan bulunuyor. Medyada, söz konusu genelgenin HDP'li bakanların kadrolaşmasını önlemeye yönelik olduğuna ilişkin değerlendirmeler yer alıyor.

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu:

  Bir bakan düşünün, atama dahi yapamıyor!


  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da NTV'de yaptığı açıklamada, atamaların engellenmesini eleştirerek, "Bir bakan düşünün, atama dahi yapamıyor. Güvensizlik üzerine kurulu bir kabineden ne beklenebilir?" diye konuştu.
   

Bu Sayfayı Paylaş