Gelir testinde son gün, gelir testi nasıl yaptırılır?

'Toplumsal Haberler' forumunda Antalya tarafından 29 Eylül 2015 tarihinde açılan konu

 1. Antalya

  Antalya Antalya Bilgi Merkezi Site Yetkilisi

  UYARI! Gelir testi yaptırmayan vatandaşlar için son gün 30 Eylül!

  Çalışmıyorsunuz ve bir geliriniz yok?
  Sigorta primlerinizi nasıl ödeyeceksiniz?
  Hastalandığınızda sigortalı olarak devlet hastanelerinden nasıl faydalanacaksınız?
  Sigorta primlerinizi nasıl ödeyeceksiniz? genel sağlık sigortası başvurusu hakkında her şey. Gelir testi yaptırmak için ne yapmalıyım ? Gelir testi yaptırmak için nereye gidilmeli? Soruları cevap buldu.

  Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Yönetim Kurulu Üyesi Şemsi Bayraktar, gelir testi yaptırmak için 3 işgünü kaldığını belirterek "Genel Sağlık Sigortası’nda yüksek limitten hesaplanan borçtan kurtulmanın yolu gelir testinden geçiyor. Çiftçilerimiz ve vatandaşlarımız, 30 Eylül’e kadar gelir testi yaptırırlarsa Genel Sağlık Sigorta borçları silinecek ya da azalacaktır." dedi.

  gelir-testi.jpg

  Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Bayraktar, 30 Eylül’e kadar gelir testi yaptırmayan çiftçilerin ve vatandaşların tavandan Genel Sağlık Sigortası (GSS) borcuyla karşı karşıya kalacağına dikkat çekti. Genel Sağlık Sigortası borcu olan çiftçiler ile vatandaşların, gelir testi yaptırmadığı için yüksek meblağlarla karşı karşıya kaldığını, bu kişilerin 30 Eylül 2015 olan son başvuru tarihini kaçırmaması gerektiğini vurgulayan Bayraktar, şöyle devam etti: "30 Eylül 2015 tarihine kadar çiftçilerimiz ve vatandaşlarımızın gelir testi için bulundukları yerdeki kaymakamlıklardaki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurmaları gerekiyor. Buralarda yapılacak gelir testi sonucuna göre, hane içindeki kişi başına geliri brüt asgari ücretin 3'te 1'inden (424 lira 50 kuruş) az olanların borcu silinecek. Borcu silinenler sağlık hizmetinden yararlanmaya başlayacak. Gelir bu rakamın, yani 424 lira 50 kuruşun üzerindeyse, gelir oranında belirlenecek prim geriye dönük olarak yeniden hesaplanacak. Böylece en yüksek limitten çıkarılan borçtan çiftçilerimiz ve vatandaşlarımız kurtulacaklar. Çıkan borç taksitle de ödenebilecek. Genel Sağlık Sigortası borcunu yapılandırmak isteyenlerin de 2 Kasım'a kadar Sosyal Güvenlik il müdürlüklerine ve Sosyal Güvenlik Merkezlerine başvurmaları gerekiyor."

  BORÇLAR TESCİL BAŞLANGIÇ TARİHİNDEN İTİBAREN GÜNCELLENECEK

  6552 sayılı Torba Kanunla yapılan düzenlemelerle zorunlu Genel Sağlık Sigortalısı olarak tescil edildiği halde gelir testine hiç başvurmayan vatandaşların 31 Mart 2015 tarihine kadar gelir testine başvurmaları durumunda, Genel Sağlık Sigortası borçlarının yapılacak gelir testi sonucuna göre tescil başlangıç tarihinden itibaren güncelleneceği hüküm altına alındığını dile getiren Bayraktar, şöyle konuştu: "Yine aynı Kanunla, zorunlu Genel Sağlık Sigortası prim borcu olan vatandaşlarımıza, 30 Nisan 2015 tarihine kadar Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurmaları durumunda borçlarını peşin ya da 18 eşit taksite kadar yapılandırma imkanı verilmiş, ayrıca borç asıllarının yapılandırılarak 1 Haziran 2015 tarihine kadar peşin ödenmesi halinde gecikme cezası ve gecikme zammının tahsilinden vazgeçileceği hükmü getirilmişti. Bakanlar Kurulu, Genel sağlık sigortalısı olarak tescil edildiği halde gelir testine hiç başvurmayan vatandaşlarımız için gelir testine son başvuru süresi 30 Eylül 2015’e kadar, Genel sağlık sigortası prim borcu olan vatandaşlarımızın prim borcunu yapılandırmaları için Sosyal Güvenlik Kurumu’na son başvuru süresini 2 Kasım 2015’e kadar, Borçlarını yapılandıran vatandaşlarımızın ilk taksit ve peşin ödeme süresi 30 Kasım 2015’e kadar uzatmıştı."

  Bayraktar, çiftçiler ve vatandaşların zorunlu Genel Genel Sağlık Sigortası’na ilişkin tescil ve borç durumlarını https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/ ve https://www.turkiye.gov.tr/ adreslerinden görüntüleyebileceklerini ifade etti.

  Genel sağlık sigortası ve gelir teti için, bulunduğunuz il ve ilçedeki kaymakamlıklara giderek başvuru yapabiliyorsunuz.
   

Bu Sayfayı Paylaş