Dev yürüyüş başladı...

'Yurt Haberleri' forumunda Antalya tarafından 17 Eylül 2015 tarihinde açılan konu

 1. Antalya

  Antalya Antalya Bilgi Merkezi Site Yetkilisi

  Ankara’da düzenlenen binlerce kişinin katıldığı teröre karşı birlik yürüyüşü "Teröre hayır kardeşliğe evet" mitingi başladı...

  Sıhhiye Meydanı'nda toplanan kalabalık grup, Ulus'taki Birinci Meclis binasına yürüyor. Yürüyüşte "Teröre hayır, kardeşliğe evet" dışında bir slogana izin verilmiyor. "Teröre Hayır, Kardeşliğe Evet" yürüyüşü için Sıhhiye Meydan'ında toplananlar, Ulus'taki Birinci Meclis'e doğru yürümeye başladı. Hafta başında 14 işçi ve işveren örgütünün çağrısıyla yaşlısı genci kadını erkeği her kesimden vatandaş, öğle saatlerinden itibaren Türk Bayrakları ile Sıhhiye Meydanı'na geldi.

  dev-mitingin-hazirliklari.Jpeg

  Araç trafiğine kapatılan Sıhhiye Meydanı ile yayalara kapatılan Abdi İpekçi Parkı ve çevresinden oluşan toplanma alanı, uzman ekiplerce yapılan bomba aramasının ardından saat 15.00'te vatandaşlara açıldı. Farklı güzergahlardaki 7 arama noktasında yapılan üst aramasının ardından alana alınan vatandaşlara, yürüyüşün tertip komitesi görevlileri tarafından kırmızı ve beyaz renkte şapka, Türk Bayrağı ile düdük dağıtıldı.

  Sıhhiye Meydanı'nda toplanan vatandaşlar, saat 16.40'da Atatürk Bulvarı üzerinden Ulus'taki Birinci Meclis'e doğru "Teröre Hayır, Kardeşliğe Evet" ve " Şehitler Ölmez, Vatan Bölünmez" sloganları atarak yürümeye başladı.

  Dev Türk Bayrağı elden ele taşınıyor

  Ankara Adliyesi önüne tırla getirilen uzunluğu bin 500, genişliği 7 metre olan dev Türk Bayrağı, yürüyüşün başlamasının ardından vatandaşlarca elden ele taşındı. Yürüyüşün en önünde aralarında TOBB, Memur-Sen, Türk-İş, Türkiye Kamu-Sen, TÜSİAD, MÜSİAD, Türkiye Barolar Birliği ve Hak-İş'in de olduğu 14 işçi ve işveren örgütünün yöneticileri yer aldı.

  BAŞKA SLOGAN YOK"

  Yürüyüşe katılacağını açıklayan sivil toplum kuruluşu sayısı da şu an itibariyle 250'si aşmış durumda. Siyasi partiler ise mitinge davet edilmedi. Ayrıca, eylemde pankart olmayacak, yalnızca Türk bayrakları taşınacak.
  "Teröre hayır, kardeşliğe evet" sloganı dışında bir slogan atılması durumunda yürüyüşü düzenleme komitesi, düdüklerle engellemeye çalışacak.

  TRAFİK KAPATILDI

  Yürüyüşün yapılacağı 2 kilometrelik güzergah da araç trafiğine kapatıldı. Yol şu anda sadece polis araçları ve ambulanslar tarafından kullanılıyor. Provokatif eylemler olabileceği endişesiyle polis yoğun güvenlik önlemi aldı. Yürüyüş için 6 bin polis görev yapacak. Özel harekatçılar da çevredeki binaların çatılarında yer alacaklar. Yürüyüş, havadan da polis helikopteri tarafından takip edilecek.

  BİR YÜRÜYÜŞ DE İSTANBUL’DA OLACAK

  Teröre karşı bir başka büyük eylem de 20 Eylül Pazar günü İstanbul Yenikapı'da düzenlenecek.
  Sivil dayanışma platformu tarafından düzenlenen “milyonlarca nefes teröre karşı tek ses mitingi”ne Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu da katılacaklar.


   

Bu Sayfayı Paylaş