Deutsche Bank'tan Türk şirketlere iyi haber

'Şirket Haberleri' forumunda Antalya tarafından 28 Nisan 2015 tarihinde açılan konu

 1. Antalya

  Antalya Antalya Bilgi Merkezi Site Yetkilisi

  Alman banka devi Deutsche Bank'a göre, Türk şirketlerinin net döviz açıkları istatistiklerin işaret ettiği kadar problem değil. Deutsche Bank'a göre Türk şirketlerin net açık döviz pozisyonları istatistiklerin işaret ettiğinden daha az problemli görünüyor.

  106965.jpg

  Deutsche Bank bugün yayınladığı raporda, Türk şirketlerinin net açık döviz pozisyonları konusunda kesin bir rakam vermenin imkansız olduğunu, ancak döviz cinsi kredilerinin sektörel olarak dağılımlarına bakıldığında, şirketlerin döviz varlıklarının olduğundan düşük tahmin edildiğinin görüldüğünü savundu.

  Deutsche Bank yaptıkları analizlerin piyasaların şirketlerin döviz yükümlülüklerinden kaynaklanan risklere ilişkin anlayışları ile gerçeklik arasında bir uçurum olabileceğini gösterdiğini belirtirken,bunun yatırımcıların TCMB'nin finansal istikrara yönelik risklere karşı politika sıkılaştırmaya başvurabileceğini düşünmeye eğilimli olabilecekleri anlamına geldiğini vurguladı.

  Deutsche Bank, bulguları doğrultusunda TCMB'nin bu cephede piyasaların düşündüğünden çok daha yüksek bir eşiğe sahip olduğuna inandıklarını da belirtti.
   

Bu Sayfayı Paylaş