Çocuklarınıza oyun diye kumar oynatmayın!

'Bilim & Teknoloji' forumunda Antalya tarafından 9 Ağustos 2015 tarihinde açılan konu

 1. Antalya

  Antalya Antalya Bilgi Merkezi Site Yetkilisi

  Çocukların yoğun ilgi gösterdiği akıllı telefon oyunları, büyük tuzaklarla dolu. Bazı futbol içerikli oyunlarda at yarışı, rulet ve kâğıt oyunları sunuluyor. Uzmanlar ise aileleri denetim konusunda uyarıyor. Akıllı telefonlar artık hayatımızın vazgeçilmezlerinden biri haline geldi. Sosyal statümüz, yaşımız, mesleğimiz ne olursa olsun ortak noktamız akıllı telefonlar oldu. Kimi bu telefonların bütün teknolojik özelliklerinden sonuna kadar faydalanır, kimi sosyal paylaşım alanına ilgi gösterir, kimi ise adeta bir okyanus olan oyunlara dalar gider.

  cocuklariniza-oyun-diye-kumar-oynatmayın.jpg

  Tabii akıllı telefon denince aile içinde bazı ortaklarımız da olur. Yani çocuklarımız... Gündüz annenin, akşam babanın telefonu çocukların oyun alanıdır. Biraz ihmal edilirse saatlerce ellerdedir ve yukarıda da bahsettiğimiz gibi oyun okyanusunun içinde debelenip durur.

  İNDİRİLEN OYUNLARA DİKKAT!

  Engellemenin çok zor olduğu bu durumlar çocuk için zaman zaman kötü bir sürecin başlangıcı olabilir. Teknolojiyle haşır neşir olmaya başlayan daha ilkokul çağındaki minikler için bu okyanustan telefona oyun indirmek çok zor değildir. Tehlike de işte bu indirmelerin içeriğiyle ilgilidir. Masum oyunlar olduğu gibi, akıllı telefonlardaki oyun indirme programlarında büyük tuzaklar da vardır.

  BİR YAŞAM BİÇİMİ GİBİ SUNULUYOR

  Bir yaşam biçimi sunan bu oyunlarda kumarın hayatın içinde bir unsur olduğu algısı oluşturuluyor. Hatta bazı oyunlarda bu daha da ileri götürülerek 'sanal' kız arkadaş edinmeye kadar gidebiliyor. Çocuk aslında oyun yerine kumar oynuyor.

  AİLELER DENETİMİ ELE ALMALI

  Peki, bu tip oyunlar çocukların psikolojisini nasıl etkiliyor, zihninde nasıl bir yer ediniyor? Psikologlar ve pedagoglar bu tarz kumar içeren oyunların çocukların ileri yaşlarda farklı olumsuz eğilimlere yönelmesinin yolunu açabileceğini söylüyor. Telefonda karşılaştığı bu oyunların gerçek olduğunu gören çocuğun, kumara daha sıcak bakabileceğine dikkat çekiyor.

  BAĞIMLILIĞIN TEMELİ ÇOCUKLUKTA

  Bağımlılığın temellerinin çocuklukta atıldığını söyleyen Vedat Bilgiç, aileleri oyun içerikleri konusunda uyarıyor. Pedagog Sevil Yavuz ise bu tip oyunların hem çocuğun gelişimini olumsuz etkilediğini hem de kumar benzeri oyunlara ilgi duymasına neden olabileceğini vurguluyor. Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. İlhan Yargıç, bu kumar içerikli unsurları oyun olarak dahi oynamanın, kumara yaklaştıran bir adım olarak görüyor.

  RULET DE VAR AT YARIŞI DA…

  Çocukların ilgi gösterdiği bazı oyunların içeriği adeta bir kumarhane gibi. Örneğin bir futbol oyununun içeriğinde, at yarışı, kağıt oyunu, Jackpot (kol çekme), rulet gibi kumar ve bahis oyunları var. Çocuklar futbol ya da futbol menajer olarak indirdikleri bu oyunlarda, adeta sana bir kumara maruz kalıyor.

  UZMANLAR NE DİYOR?

  Gelişimi olumsuz etkiliyor (Uzman Pedagog Sevil Yavuz)

  Öncelikle şunu belirtmek isterim akıllı telefon, TV ve bilgisayara göre en fazla radyasyon etkisine sahip teknolojik cihazdır. Diğer önemli konu ise çocukların yetişkinlere göre dokuları henüz olgunlaşmadığı için radyasyonu 10 kat daha fazla emdiği bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Bu açıdan anne babanın çocuklarına akıllı telefon vermeleri suç olmalıdır.

  Diyelim ki telefonun radyasyon etkisi yok ve sadece bu tarz oyunları oynuyor olması, çocuğun pasif bir şekilde sanal ortamda vakit geçirmesi demektir. Bu da hem çocuğun gelişimini olumsuz etkiler ve sosyal becerilerinin gelişmesine engel olur hem de çocukların kumar benzeri oyunlara ilgi duymasına neden olabilir.

  Kısacası bu tür oyunları akıllı telefonla oynamak sağlığını tehdit ederken, aynı zamanda hem gelişimini hem de ruh sağlığını olumsuz etkiler. Anne babaların çocuğu oyalamak adına akılı telefonlarını vermesi doğru değildir. Eğer çocuğun canı sıkılıyorsa başka faydalı uğraşlar bulmasına anne-baba destek olmalıdır. Ayrıca anne-baba çocuklara iyi model olması açısından telefonlarını başka bir odada bırakabilir ve sadece telefon çaldığında odaya gidip görüşmesini yapabilir ve böylece çocuklarının akıllı telefona alışmasını önleyebilirler.

  Kumarı teşvik ediyor (Psikiyatrist Dr. Vedat Bilgiç)

  Bilgisayar oyunlarının uyuşturucu gibi bağımlılığı ki buna kumar bağımlılığı da dâhil kolaylaştırdığı açık. Amerika'da bazı üniversiteler bilgisayar oyunları ile hiperaktivite gibi hastalıkları tedavi etmeye çalışıyor yeni yeni. Oyunlar kötü amaçlar için daha çok kullanılıyor. Denetimsiz tehlikeli bir alan. İnternet tıpkı sosyal hayat gibi… Eskiden atari salonları vardı kirli bir ortam, kötü arkadaşlar. Şimdi bu sanal dünyada devam ediyor. Çocukları korumak için bu oyun denetlenmeli. Kumarı teşvik ettiği ortada. Çocuklar böyle etkilere daha açık. Bağımlılığın temelleri zaten çocuklukta atılıyor. Yetişkinlikte bağımlılık için sadece objeler değişiyor.

  Hayatının parçası olarak görüyor (Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. İlhan Yargıç)

  Bu tarz oyunlarla bir kültür oluşturuluyor. Mesela okula başlamayan çocuklar, anne babasının sigara içmesine karşıdır. Fakat okula başladıktan sonra kendisi de içmeye başlayabilir.Bu bir araştırmadır. Ailesinden gördüğü bir şeyin büyüdüğünde yapılabilir olduğunu görmek sigaraya yaklaştıran ilk adımdır. Oyunlar için de aynısını söyleyebiliriz.

  Çocuk oynadığı oyunda gördüklerini hayatın parçası olarak kabul edebiliyor. Zihin alıştırılıyor. Artık oyunda fark ettiği kumarın, yapılabilir olduğunu görünce, bu o kötü alışkanlığa yaklaşmasını kolaylaştırıyor.Ebeveynin oyunların içeriğini kontrol etmesi gerekir. Öncelikle iyi bir iletişim şart. Çocuğa o oyunun içeriği iyi anlatılmalı ve rencide etmeden vazgeçirmeli.   

Bu Sayfayı Paylaş