Akıllı telefonların bir çok özelliği kullanılmıyor!

'Bilim & Teknoloji' forumunda Antalya tarafından 9 Ağustos 2015 tarihinde açılan konu

 1. Antalya

  Antalya Antalya Bilgi Merkezi Site Yetkilisi

  Üst düzey telefon almak için birbirleriyle yarışan vatadaş, bu cihazların birçok özelliğini bilmiyor. Akıllı telefonu daha çok tweet atıp, Facebook’a girmek için kullanıyor.Akıllı telefon sayısının 60 milyonu geçtiği Türkiye’de üst düzey telefon çılgınlığı durmak bilmiyor. Vatandaş, en donanımlı telefona sahip olmak için 3 bin lirayı gözden çıkarırken bu cihazları diğerlerinden farklı kılan özellikleri bilmediği için kullanamıyor.

  akilli-telefona-para-harciyor-ama-ozelliklerini-bilmiyor.jpg

  Giriş seviyesi de yeter

  Dolayısıyla yapılan işlemler, fotoğraf çekme, mesaj gönderme, arama ve Twitter, Facebook, Instagram gibi popüler sosyal medya kullanmanın dışına çıkmıyor. Yani bu işlemleri 300 liraya alabileceğiniz giriş seviyesinde bir akıllı telefonla da yapmak mümkün. Sahip olduğunuz üst düzey akıllı telefonları ayrıntılı inceleme vakti bulamayanlar için önemli birkaç özelliği sizler için derledik:

  iPhone’un bilinmeyenleri

  Sihirbaz Siri: Apple'ın sanal asistan uygulaması Siri, etrafınızda çalan şarkının ne olduğunu da biliyor. Bunun için kendisine Çalan şarkı ne? Diye sorulması yeterli. Ayrıca Siri’ye kimin kim olduğunu da anlatabilirsiniz. Örneğin, “Yasemin, benim eşim” veya “Emre, benim babam” deyin. Ardından, “Eşime mesaj yaz” veya “Babamı ara” diyebilirsiniz. Siri, kimi kastettiğinizi anlar.

  AirPlay ile canlı yayın: Bir kablosuz ağa bağlı olduğunuzda, AirPlay Yansıtma özelliğini kullanarak iPhone’unuzun ekranını Apple TV’ye bağlı bir HDTV’ye yansıtabilirsiniz.

  Siz söyleyin, iPhone yazsın: Dikte özelliği ise konuşarak yazı yazabilmeyi sağlıyor. Klavyenin en alt satırındaki mikrofon düğmesine dokunun, yazmak istediğiniz şeyi söyleyin, iPhone’unuz sözcüklerinizi metne dönüştürsün.

  Daha akıcı videolar: Saniyede iki kat daha fazla kare çekmek için Ayarlar Fotoğraflar ve Kamera menüsünden “60 kare/sn’de Video Kaydı Yap” ayarını etkinleştirin.

  S6 TABULARI YIKTI

  Kilit ekranında doğrudan arama: Galaxy S6, kilit ekranında doğrudan arama yapmanıza olanak tanıyor. Sadece ekranın sol alt köşesindeki telefon sembolünü yukarı doğru çekerek acil durumlarda dahi hızla aramalarınızı gerçekleştirin.

  Hızlı panele kilit ekranından ulaşın: Güvenli kilit ekranında hızlı panele anında erişim sağlanabiliyor. Bu kısayol sayesinde Wi-Fi internet bağlantısı kurmanın yanı sıra diğer birçok özelliği kilit ekranını açmadan değiştirebiliyorsunuz.

  Konuşması sırasında altı uygulama: Arama sırasında sadece ekranı kaydırarak erişim sağlanan e-posta, mesajlar, internet, kişiler, s-planlayıcı ve memonun yer aldığı 6 uygulamayla birlikte telefon konuşma anında ihtiyaç duyulan işlemler yapılabiliyor. Örneğin telefonda konuştuğunuz kişiyle gitmek için güzel bir restaurant seçip buluşacağınız günü anında ajandanıza işleyebilirsiniz.

  ŞUNLAR DA CABASI

  - Kızılötesi ile akıllı telefonunuz üzerinden kolayca kullanmakta olduğunuz akıllı televizyonunuzu kontrol edebilirsiniz.

  - Akıllı telefonunuz, micro USB portu üzerinden oyun konsollarıyla iletişim kurabiliyor.


   
  bülent özcan bunu beğendi.
 2. AntalyaWeb

  AntalyaWeb New Member

  Özelliklerinin %10 nu bile kullanmıyorlar.
  Bence boşuna para harcamaktan başka bir şey değil. Verilen paraya yazık...
   
 3. Çevremize akıllı telefonumuzun olduğunu gösterebilmek yetiyor bize sanırım,tam hakkını verebilmek hiç önemli olmasa gerek..
   
 4. AntalyaWeb

  AntalyaWeb New Member

  Her şeyi akıllı telefonlar yapıyor artık!
  İş referanslarında bile akıllı telefonun yoksa iş alamıyorsun.
  Biz böyle bir toplum haline getirildik. Sadece gösteriş aynı zamanda içeriksiz...
   

Bu Sayfayı Paylaş